Четвърти брой
10 декември 2013
Какво се случи и какво не се случи в сектора през 2013?
Квотата калкан за 2014 година
Квотата за калкан и цаца през 2014 г. за българските риболовци ще е същата. Въпрос на дни е да бъде обнародван новия Регламент на ЕО, с който се определят количествата квотирани видове, които Българските и Румънските рибари ще ловят. Нашата информация е, че за Р България ще бъдат гласувани 43,2 тона калкан и 8032,5тона цаца. За Р Румъния квотата за цаца е значително по-малко 3442,5, а квотата за калкан е равна на нашата 43,2 тона.
От следващата година признатите браншови асоциации са заявили желание сами да разпределят част от неусвоената квота за калкан на своите членове, което ще е стимул за легитимните риболовци и добра европейска практика прилагана и в други страни.
Първата стъпка е направена
В гр. Варна на 22.11.2013 г. се състоя първата международната среща между български и румънски представители на сектор рибарство за сформиране на Регионален консултативен съвет за Черно море /РКС/. Срещата бе организирана от инициативен комитет от България. Участие от страна на Европейската комисия в срещата взе г-жа Евангелия Георгици в ролята си на координатор за комитета. От страна на България участие взеха Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ, Асоциация “Риболовно сдружение Черноморски изгрев”, риболовно сдружение “Одесос 2011”, всички местни инициативни рибарски групи, Съюз на транспортните федерации, Екологични организации, както и най-големите фирми опериращи на морето “Електа” ЕООД, “Атлантик” АД, СД “Динг Павлови и сие”, “Север експорт” ООД. Република Румъния взе участие с двете си секторни браншови асоциации ръководени от г-н Дан Бухай и г-н Лауренцио Миреа. Срещата премина при изключителен успех в диалог и събеседване. Бяха представени презентации за българския и румънския сектор рибарство. Разгледа се европейското законодателство, касаещо сформирането, учредяването и управлението на РКС. Взе се решение да се сформират работни групи за преглед и подготовка на документите и уточняване на условията за сформиране на РКС, като в тях ще участват от Р България д-р Йордан Господинов и г-н Димитър Димитров, а от страна на Р Румъния в работните групи участие ще вземат Дан Бухай и Лауренцио Мирея.На срещата се взе решение следващото заседание да се състои в Румъния на 20.02.2014 г. в гр. Констанца.
Гуидо Милана в Бургас
На 28.11.2013 г. в хотел “България” в гр. Бургас по инициатива на Европейския депутат Илияна Йотова бе организирана среща на Заместник председателя на Комисията по рибарство в Европейския парламент/ЕП/ г-н Гуидо Милана с представители на сектор
рибарство. Висшия европейски чиновник направи обширно експозе относно тенденцията за развитието на сектор рибарство и аквакултурата през 2014-2020. Представителя на Брюксел посъветва българската администрация и сектора да се започне подготовка още от сега за усвояване на повече средства от Европейския фонд, като се напише оперативната програма навреме. За това си изказване г-н Милана най-вероятно се ръководеше от факта, че за изминалия програмен период Р България се организира твърде късно и стартира програмата с голямо закъснение. Висшия европейски чиновник загатна за качествата и безопасността на риба “пангасиус”, като акцентира за начина и на развъждане и добиване. Това твърдение остана неразбрано за присъстващите експерти, журналисти и граждани, с оглед на факта, че от години в страните от ЕО се внасят и консумира от всички възрастови групи големи количества филета от тази риба без досега да има инциденти. Това изказване събуди у много хора съмнение, дали Европа е сигурна в нивото на своя официалния контрол или има нещо недоизказано за широката публика. На срещата присъстваха още и представители на държавната администрация в лицето на Заместник министъра на МЗХ инж. Валентина Маринова и експерти от Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури. Госпожа Маринова наблегна на необходимостта от скорошно приключване на подготовката на новата “Програма за морско дело и рибарство”, с което даде яснота докъде сме стигнали с подготовката на документите. Заместник Министър Маринова даде обнадеждаващ анонс, като спомена, че за следващия програмен период можем да се надяваме за приблизително 126 милиона евро за сектора от ЕФР. Господин Милана демонстрира умения на изкусен и добър европейски политик, като отговори на много, но не на всички въпроси зададени му от бизнеса.
Рапаните, желана храна или афродизиак
От дълбока древност морските дарове са смятани не само за деликатеси, но и за афродизиаци. Многобройни са подаръците на Нептун, но те могат да се разделят на три групи. Първата включва мекотели без черупка - калмари, сепии, октоподи. Във втората попадат тези с една черупка като рапаните, а в третата влизат мидите и стридите, които имат две черупки.
Днес акцентираме на рапаните.
Рапанът е пришълец от 50-60 години в Черно море. Той е хищник и се храни с миди. За жалост унищожава големите мидени популации на дъното. Рапанът не плува, той лази по дъното и изяжда мидите, катери се по скалите и изяжда всички мекотели, ларви и личинки. Рапанът е една от причините благородната стрида в Черно море да изчезне. Днес вече и популацията на черни миди е значително намаляла. При лоши климатични условия той се заравя в пясъка и може да прекара години като вегетира, докато дойде по-добро време и отново да излезе. Храни се предимно нощем. Популацията му е много голяма и бързо се размножава.
Това е причината да твърдим, че фирмите, които го ловят са защитници на биоразнообразието в Черно море.
Черноморските рапани са много търсени като храна на азиатския пазар заради редица качества. Те съдържат над 23 % протеини. Ценени са най-вече заради вкусното и ароматно месо, което съдържа 13% белтъчини и витамини от групите, А и В.
Съдържат и голямо количество соли, минерали и гликоген.
Не знаем дали заслугата е на консумацията на месо от рапани, но азиатските народи, които нормално ядат много морски дарове случайно или не имат по-дълга средна възраст на живот.
Вкусът на рапаните напомня пипала на октопод. В търговската мрежа месото от рапани се предлага готово за директна консумация. Нужно е нарязване на слайсове или на кубчета като добавка към салатите и необходимото овкусяване.
Публикувано законодателство на ЕС през месец ноември 2013 г.
Риболов и аквакултура:
Регламент (ЕС) № 1139/2013 на Комисията от 11 ноември 2013 година за забрана на риболова на сайда в норвежки води южно от 62° с.ш. от страна на плавателни съдове под флага на Швеция
Регламент (ЕС) № 1223/2013 на Комисията от 29 ноември 2013 година предвиждащ приспадане от квотата за улов на сьомга, отпусната на Полша през 2013 г. и за следващите години, в подучастъци 22—31 на ICES поради прекомерния улов през 2012 r.
Директива 2013/52/ЕС на Комисията от 30 октомври 2013 година за изменение на Директива 96/98/ЕО на Съвета относно морското оборудване (1)
Решение на Комисията от 12 август 2013 година относно основните изисквания за радионавигационно оборудване, предназначено за употреба на борда на кораби, които не са предмет на Конвенция SOLAS, и за тяхното участие в Световната морска система за бедствие и безопасност (GMDSS) (нотифицирано под номер C(2013) 5185)
РЕКЛАМА |
Нов ресторант за ястия от миди
На 28.11.2013 г. Мидена ферма “Дълбока” откри поредния си миден ресторант. Заведението се намира на 2 км от гр. Пловдив, Ягодовско шосе, “Винарна Благови”. Щастливият собственик г-н Веселин Прокопиев представи специалната листа ястия от миди, черноморски риби и други морски дарове. Коктейла в заведението бе уважен от много приятели и гости. Традиционно собственикът бе осигурил елитни вина от избите на цялата страна. Пожелаваме му успехи и тук в Пловдив.
Екипът на Fishnews.bg пожелава на вас и на вашите семейства, здраве, весело посрещане на празниците и пълни торби с подаръци!